TUDÁSTÁR / VÁLTOZÁSOK KÜLFÖLDRE KÖLTÖZÉSKOR
Külföldre költözéskor rengeteg minden megváltozik az életünkben - sokszor nem tervezett vagy nem várt dolgok is, amelyekre nem számítottunk vagy nem voltunk felkészülve és ebből kifolyólag nem vagy nehezen tudjuk ezeket a váratlan változásokat kezelni.
Van viszont pár olyan dolog, amolyan 'univerzális változók', amelyek megváltozására biztosan számíthatsz, amikor a külföldi élet mellett döntesz. És mivel tudatában vagy ennek, így fel is tudsz készülni ezekre a változásokra - ami pedig abban fog segíteni neked, hogy gyorsabban, zökkenőmentesebben és sikeresebben be tudj illeszkedni egy másik ország mindennapjaiba.
Ezek mind olyan változások, melyek biztosan így vagy úgy hatással lesznek rád, befolyásolják és alakítják nemcsak az életed, a kinti sikereidet, a gyors és zökkenőmentes beilleszkedést - de formálják a személyiséged is, a lelki és mentális jólétedet.
Melyek is ezek az 'univerzális változók'?
1. Nyelv
Egy teljesen más nyelvi környezetbe kerülsz, ahol egyrészt az emberek döntő többsége anyanyelvként beszéli az adott ország hivatalos nyelvét, másrészt pedig a nyelvi meghatározottságból adódóan valamelyest másként is gondolkodnak, más lehet a világhoz való hozzáállásuk. Mindez természetszerűleg kihat az életed minden területére, beleértve a te saját gondolkodásmódodat is.
Ez a nyelvi változás még akkor tud kisebb nehézségeket okozni, ha már ismered és beszéled is az adott nyelvet egy viszonylag magabiztos és stabil szinten. Ha meg még csak tanulod a nyelvet vagy éppenséggel egy szót sem tudsz, akkor pedig komoly akadályok elé nézhetsz a kezdetben, még akkor is, ha esetleg van magyar ismerősöd kint, aki tud neked segíteni tolmácsolni és fordítani.
2. Jogi és közigazgatási rendszer
Minden egyes országnak megvannak a maga törvényei, rendeletei, a saját közigazgatási struktúrája, eljárásai, szabályai - sokszor teljesen eltérőek az otthon megszokott jogi és közigazgatási környezettől. Ezek kiismerése, az ebben való kiigazodás sokszor gondot okozhat, főleg ha egy merev, szigorú és bürokratikus rendszerről van szó. Ez sok frusztrációnak lehet alapja, hiszen alapvető fontosságú, hogy rendben legyenek a 'papírjaink' úgymond, különösen olyan országokban, ahová csak vízummal és munkavállalási engedéllyel telepedhetünk le. De a mindennapi élet szempontjából is frusztráló lehet, amikor hozzá kell szokni egy másfajta egészségügyi rendszerhez, oktatási rnedszerhez vagy adózási / munkavállalási / vállalkozói rendszerhez.
3. Kultúra és életvitel
A kulturális sokk fogalma és jelensége közismert - ez a kifejezés azokra az élményekre és az ezekből fakadó érzések és gondolatok összességére utal, amelyeket valaki akkor tapasztal meg, amikor egy számára idegen és más országba vagyis annak kultúrájába, mindennapi szokásaiba, normáiba csöppen. Ezt a jelenséget szinte mindenki megtapasztalja - bár nagy egyéni eltérésekkel, ami függ a személyiségtől, a korábbi élettapasztalatoktól, életmódtól, világlátástól, valamint a befogadó országtól.
Ezeknek a 'másságoknak' a kiismerése, megszokása, a hozzájuk való ilyen vagy olyan szintű alkalmazkodás sokszor emberpróbáló - hiszen ezek a dolgok a mindennapjainkat érintik, a napi életünket szövik át. Sok esetben ezen bukik vagy éll, hogy valaki 'megszokik vagy megszökik.
4. Közösségi kapcsolatok
Ma már ugyan könnyebb és egyszerűbb kapcsolatban maradni az otthonmaradottakkal, legyenek azok családtagok vagy barátok a különféle kommunikációs eszközöknek köszönhetően, de azért ez mégsem ugyanaz, mintha a mindennapi életben ezek az itthoni kapcsolataink továbbra is velünk lennének az új országban. Ezek a kapcsolatok sajnos akár idővel meg is fakulhatnak - vagyis tudatos erőfeszítést kell tenned ezek fenntartására, ha nem akarod elveszíteni őket.
Aztán a legtöbb esetben senkit vagy csak pár embert ismersz az új életedben, vagyis egy darabig kissé társtalan, elveszett és magányos lehetsz - ami, ha hosszútávon fennáll komoly lelki problémákat tud okozni. Gyakorlatilag a nulláról kell kezdeni a kapcsolatépítést, hogy újból kialakíts egy olyan kapcsolati hálót magadnak, amiben jól és otthonosan érzed magad.
Azt is számításba kell venni, hogy minden országnak megvan a maga sajátossága a közösségi kapcsolatokat, társasági életet illetően - nem feltétlenül úgy szerveződnek és működnek, mint itthon, legyen szó akár baráti vagy kollégális kapcsolatokról vagy nagyübb, közösségi kapcsolatokról.
5. Személyiség és identitás
A fentiekből egyértelműen következik, hogy akár akarjuk, akár nem, a szeméiyiségünkön egy bizonyos idő után nyomot hagy egy másik országban való életvitelszerű tartózkodás - ami az identitásunkra is kihatással lehet. Az új ismeretek, tapasztalatok, kapcsolatok, a más jellegű kihívások, szemléletmódok tudattalanul is befolyásolnak minket. Ennek eredményeként sok dolgot másképp fogunk látni, másképp értékelni, napi szokásaink megváltoznak, gondolkodásmódunk, attitűdünk, akár világnézetünk is átalakulhat.
Ezek mind hozzáadódnak a személyiségönkhöz, ami által az önmagunkkal való viszonyunk, az énképünk és az identitásunk is változik.
Ezek a változók egymással kapcsolatban vannak, befolyásolják egymást, így hatva arra, hogyan is fogjuk érezni magunkat az új élethelyzetben, mennyire lesz sikeres a beilleszkedésünk és mit tudunk kihozni magunkból a külföldi életünk során.
Ha hiányos a nyelvismeretünk, akkor nehezen fogunk eligazodni a hivatalos ügyekben, nem értjük meg a másfajta szokásokat, normákat, nehezen teremtünk kapcsolatot - aminek a vége az lehet, hogy kudarcot vallva menekülünk haza, csalódottan és megtépázott önbizalommal.
Ezért is fontos a megfelelő felkészülés, hogy átlásd milyen nehézségekkel, buktatókkal kell számolnod, mivel ezek a változások sokat kivehetnek belőled fizikálisan, mentálisan, lelkileg. Sok időt, energiát és türelmet igényel, hogy sikeresen alkalmazkodni tudj az új környezetedhez és az új életedhez.
Ha úgy érzed személyes segítségre lenne szükséged a külföldre költözést, a külföldi élettel való megbírkózást, beilleszkedést illetően, akkor nézz rá az Életúttervezés szolgáltatásra - az Útravaló Beszélgetés a még készülődőknek segít abban, hogy minél zökkenőmentesebben menjen a váltás, az Élet-Út Beszélgetés pedig a már kint élőknek próbál iránytűként szolbálni a gyorsabb és simább beilleszkedésben.
Kövesd a London Life Design Facebook oldalát, hogy elsőként értesülj a legfrissebb cikkekről, posztokról.
Oszd meg velünk a véleményed, a tapasztalatod a témával kapcsolatban