TUDÁSTÁR / HORDOZHATÓ KARRIER
A hordozható karrier olyan típusú munkák gyűjtőneve, amelyet bárhol, a világ bármely sarkában végezhetünk. Olyan foglalkozás és karrierút, amelyet bármikor bárhova magunkkal vihetünk és azt fent is tudjuk tartani függetlenül attól, hogy csak egy másik városba költözünk vagy éppen egy új országba. A külföldre költözők sokszor szembesülnek azzal még jó nyelvtudás esetén is, hogy az itthon 'jól bejáratott' munkájuk, foglalkozásuk és karrierjük nem vagy körülményesen konvertálható a megcélzott ország munkaerőpiacán valamilyen oknál fogva (pl. mert teljesen más a jogi környezet), így emiatt vagy teljesen a nulláról kell kezdeniük egy másik területen és idővel 'visszanyergelni' az eredeti karrierútra, vagy lejjebb kell lépniük azon a bizonyos karrierlétrén pár szintet, esetleg teljesen újra kell kalibrálni a karrierjüket.
Viszont vannak olyan munkák és foglalkozások, illetve olyan készségek, amelyek esetén nem ütközünk ilyen akadályokba, így nagyobb szabadsággal dönthetjük el, hogy a világ mely részében is akarunk élni anélkül, hogy az megakasztaná a karrierutunkat.
A technológia fejlődésének és a világ globálissá válásának köszönhetően ma már jóval több foglalkozás esik a hordozható karrier kategóriába. 2020 óta meg méginkább megfigyelhető a jelenség, hiszen sok olyan területen is elfogadottá vált az online vagyis a konkrét földrajzi / tartózkodási területtől való független munkavégzés, amelyről korábban el sem tudtuk képzelni. Klasszikus hordozható karrier például az újságírás, hosszú évtizedek óta - a pszichológus vagy coach munkájában kb. az elmúlt egy évtizedben lett fokozatosan elfogadott az online térben végzett tevékenység - míg például a lakberendezés világában 2020 előtt se a szakma, se a kliensek részéről nem volt elfogadott a 'távmunka'.
Egy hordozható karrier nagyobb szabadságot biztosít szinte minden tekintetben. Abban, hogy hol szeretnél élni és dolgozni, hogy ne kelljen minden egyes költözés alkalmával újból felépíteni a karriered, hogy megőrizd az anyagi biztonségod. És segít megőrizni a saját személyes identitásod is azáltal, hogy nem kell folyamtosan újból és újból definiálni önmagad és az életed minden egyes karrierváltás után. Ezenkívül nagyobb rugalmasságot és kontrollt biztosít a munkád megszervezéséhez, hogy az valóban támogassa a nemzetközi életmódod mind a munkád, mind az életed vonatkozásában.
Mitől is 'hordozható' egy karrier?
-
A munkád minden további gond nélkül áttranszformálható egy másik ország munkaerőpiacára, társadalmába és kultúrájába, és az adott tevékenységet ugyanúgy folytathatod anélkül, hogy elvesztenéd a szakmai identitásod és az elért karrier 'lépcsőfokot'.
-
Nem a helyi joghatóság, a minősítő és hitelesítő intézmények vagy diplomák határozzák meg. A jogi, orvosi vagy pedagógus munkák tipikusan foglalkozások, amelyek erősen be vannak szabályozva az adott ország joghatóságai által vagyis nehezebben konvertálhatók át egy másik ország munkaerőpiacára.
-
Olyan készégek és képességek halmazával rendelkezel, amelyek lehetőséget biztosítanak neked arra, hogy különféle szakmai területeken, többféle munkában is ugyanúgy megálld a helyed.
-
Nem földrajzi hely függő sem maga a tevékenység, sem az elvégzésének a módja.
-
Tipikusan olyan szolgáltatásokat vagy készségeket foglal magában, amelyekre általában nagy a kereslet világszerte.
A hordozható karrier formái és jellemzői
Alapvetően két nagy kategóriába sorolhatóak a különféle hordozható foglalkozások és munkák: online és offline kategóriák.
Bár a mai világban egyre tipikusabbá válik az online vagyis laptop és internet kapcsolat segítségével végzett munkák - ettől még nem minden online végzett munka egyben hordozható karrier is, illetve léteznek olyan hordozható karrierek is, amelyeket továbbra is a hagyományos, személyesen jelenlévő formában végeznek. A hordozható karrier tehát nem azonos az online munkával, ahogy nem azonos az úgynevezett 'laptop lifestyle' munkával sem - bár kétség kívűl sok az átfedés mindegyik esetében.
Jellemzően a hordozható karrier általában nem korlátozza az embert a helyi piacra. A hordozható karrier magában foglalhatja a virtuális szolgáltatások nyújtását és fizikális termékek online értékesítését akár az egész világra kiterjedően.
Az online formájú hordozható karrier, mint az a nevében is benne van, megfelelő technológiával és kommunikációs eszközökkel való ellátottságot és felszereltséget követel. Aki hordozhatókarriert szeretne felépíteni annak muszáj lesz, hogy megbarátkozzon a különböző technológiás és kommunikációs eszközökkel, platformokkal, illetve lépést tartson azok véltozásában és fejlődésében.
Sok esetben önálló és magányos munkavégzés a hordozható karrier velejárója - tipikusan az online munkák esetében. Ami nem mindenkinek 'fekszik' - az önismeret itt is sokat tud segíteni, ha azon gondolkodik valaki, hogy milyen típusú hordozható karriert alakítson ki magának.
Az oktatási és képzési, egészségügyi és technológiai karrier gyakran hordozható, mivel a szolgáltatások iránti kereslet általában meghaladja a tehetségek helyi kínálatát.
A hordozható karrier kialakításának számos oka van
Lehet, hogy olyan országban él vagy szeretne élni, ahol:
-
Ön nem beszéli a nyelvet, így alkalmatlanná válik a legtöbb munkára.
-
Rendkívül nehéz, ha nem lehetetlen a munkavállalási engedély megszerzése.
-
A hitelesítő adatait nem fogadják el és nem ismerik el.
-
Nincs igény az Ön speciális készségeire.
-
A kereseti potenciál vagy a fizetési szint túl alacsony ahhoz, hogy fenntartsa a kívánt életmódot.
Vagy utazni és megtapasztalni a világot. Azt a szabadságot szeretné, amelyet a helyfüggetlen munka végez.
Külföldre költözéskor visszük magunkkal az iratainkat, a ruháinkat, a kedvenc könyveinket és a sokat jelentő emlékeinket. Milyen jó is lenne a csomagba suvasztani legfontosabb kapcsolataink mellett a munkánkat is, nem? Egy mobilizálható szakma ugyanis fényévekkel megkönnyítené az ember dolgát, ha idegenben kell talpra állnia, a rutint kialakítania, és egyáltalán, az identitását megőriznie. Ilyenkor bizony mentőöv lehet a csomagokkal együtt kibontható és működésbe állítható „hordozható karrier”, vagyis egy olyan foglalkozás, amely bárhol végezhető.
Talán neked is segíthetnek az alábbi ötletek, ha nem klasszikus szabadúszó munkát végzel, nem vagy, mondjuk, újságíró, fotós vagy masszőr. Vagy: ha esetleg épp most küzdesz egy ismeretlen országban az otthon hagyott szakmai éned hiányával. Nekem ezek a gyakorlati tippek segítettek, amikor munka nélkül, honvággyal küszködve térképeztem fel a zéróhoz közelítő munkalehetőségeimet Pekingben.
1. Újradefiniálás
Az első fázis szakmai és személyes szembenézéssel indul. Ülj le egy fehér lap elé, és készíts egy listát arról, hogy mit szeretsz csinálni, mi jelent sikerélményt számodra, mi az, ami elvonja az energiádat, mi az, ami motivál, milyen közegben éreznéd igazán jól magad, mi az a szakmai kihívás, ami inspirálna. A jó hír, hogy így az ember a mélyebb rétegekbe is eljut, amire a két munkahely közötti álláskeresés, hirdetések végigpörgetése közben nem feltétlenül lenne ideje. Tudom, racionális érvek szólnak a helyi megüresedett állások feltérképezése mellett, de a saját igényeink és vágyaink feltárása sokszor olyan lehetőségeket is elénk is dob, amelyeket limitálna ez a módszer.
2. „Out of the box” szakmai meghatározás
Készíts egy táblázatot: a vízszintes felső sorba írd be azokat a tevékenységeket, amelyeket szeretsz csinálni. Ide kerülhet a prezentációtól kezdve a könyvelésen át a beszélgetésig bármi, amiben örömödet leled. A táblázat függőleges első sorába listázd azokat a területeket, amelyeken kimagaslóan jó vagy. Jó támpont lehet korábbi munkahelyi értékelés, szakmai visszajelzés. A fantáziát az üres kockák kitöltésénél kell igazán elengedni, mert idekerülhet a két sor keresztmetszetéből adódó, bármilyen vad ötlet. Az én táblázatomban vízszintesen sorakozott a stratégiai tervezés, az írás, a tréningek tartása, a főzés, míg függőlegesen a marketing, a szövegírás, az előadói képesség szerepelt. Ezeket összevegyítve többek között olyan karrierutak merültek fel, mint az éttermi marketing-tanácsadó, kulináris blogger, vendéglátóipari tréner. Ez a gyakorlat leginkább párban hatásos. Szerencséseknek persze kéznél van egy karrierré alakítható hobbi: egy pesti sales-es lány Amerikában passziójának hódolva aerobic-oktató lett, míg egy francia hölgy hagyományos kínai mintás vászontáskákat, laptop-tokokat kezdett el tervezni Pekingben. Egy magyar pszichológus lány külföldre költözésekor otthoni vendégköre helyett most az éterben, Skype-on kivitelezhető szakmai és lelki tanácsadást nyújt külföldön élőknek.
3. Konvertálható készségek
Továbbra is szükséged lesz fehér lapra, de ezúttal azért, hogy a konvertálható készségeidet gyűjtsd össze. Ide kerülhet bármi, aminek egy új nyelvi és kulturális közeg nem szab határt: szervezőkészség, problémakezelés, kreatív gondolkodás stb.
4. Networking 1 – Hasonló helyzetben lévők közössége
A hozzád hasonlóan kényszerűen szakmai megújulást keresők tanácsai, tapasztalatai mérföldkövekkel közelebb vihetnek a helyzeted megoldásához, és lelki oldalról is támaszt nyújthatnak. Ha nincs még ilyen csoport, hozz létre egyet, vagy nézz körül az online térben. Külföldön élőkhöz szól a Nők külföldön Facebook-csoport sokrétű, hasznos információval a külföldi álláskereséstől, a beilleszkedésen át a lelki problémákig. De hogy a negatívumokban is rejlik lehetőség, annak jó példája az az ügyes magyar lány, aki Amerikában élő, magyar szülők panaszáradata mögött látott meg egy kihasználatlan piac rést: magyar nyelvű foglalkozásokat szervez a környéken élő magyar gyerekeknek.
5. Networking 2 – Szakmai szervezetek
A kapcsolatépítés és- ápolás szakmai szervezetekkel szintén számos támpontot adhat a kereséshez. Érdemes a témádba vágó rendezvényeken részt venni, bár ezek közül sok fizetős, de a beszélgetések a legrosszabb esetben is – minimum – irányt mutatnak, ez igen jól jön, ha útelágazáshoz érsz.
6. Gyakorlati oldal
Munkavállalási engedély, megfelelő vízum, jogi keretek feltérképezése, piac felmérése, marketing anyagok (website, névjegykártya, FB-oldal) – ezek mind az adott ország és piac szabályozásaitól és szokásaitól függenek.
7. Karriertanácsadó
Egy – a te helyzetedre specializálódott, a helyi piacot ismerő – szakember közelebb vihet a terveid megvalósításához.
8. Önkénteskedés
Angolszász országokban az önkéntes munka az áhított szervezetnél akár belépőt is jelenthet egy megnyíló pozícióra. Bár anyagi korlátok miatt nem ez tűnik a legjobb megoldásnak, de ha csak heti egy napot, a szabadidőd egy kis részét szenteled a téged érdeklő szervezetre, nemcsak tapasztalatot szerezhetsz, hanem a készségeidet is szinten tarthatod.
9. Informális beszélgetés egy HR-szakemberrel
Ha megvan az irány, és esetleg egy adott szervezeten belül képzeled el a jövődet – tegyük fel szintén jól mobilizálható szervezetfejlesztőként –, akkor egy informális beszélgetés során rá lehet kérdezni arra, hogy milyen lehetőségeket lát számodra az adott területen. Ha több interjú után sem sikerült állást találnod, akkor be lehet vetni egy amerikai barátnőm ötletét: egyszerűen kérd ki a HR-es véleményét arról, hogy mivel teheted magad piacképesebbé az adott területen.
A London Life Design Életúttervezés / Útravaló Beszélgetések szolgáltatása segít neked abban, hogy sikeresen megküzdj a külföldi létből adódó nehézségekkel és be tudj illeszkedni az új életedbe - ha szükségéd érzed a személyre szóló támogatásnak, beszélgetésnek.
Kövesd a London Life Design Facebook oldalát, hogy elsőként értesülj a legfrissebb cikkekről, posztokról.
Oszd meg velünk a véleményed, a tapasztalatod a témával kapcsolatban